FS Salatín

 

Sme folklórny súbor ktorý pracuje pri Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. Naše korene siahajú do dávnej minulosti ako fs. Radosť spod Salatína ktorý pracoval v spolupráci s Annou Hulejovou a jej manželom. Z dôvodu organizačných zmien sa však súbor rozpadol a hŕstka nadšencov folklóru sa rozhodla oživiť zašlú slávu a pod novým menom a novou organizáciou postaviť na svetlo sveta nový a možno lepší folklórny súbor.

 

Zamerali sme sa na prezentáciu Liptova / Ružomberok, Liptovské Sliače /, ale pomalý sa odhodlávame aj k novým projektom, ako je napr. novy fľaškový tanec. Máme zaujímavé valaské pásmo piesní a tancov, trávnice, dievčenské tance z Liptovských Sliačov, ale aj liptovský čardáš a spomínaný nový tanec – fľaškový. Tiež máme prekrásne vianočné pásmo, ktoré rozbúcha a naladí na vianočnú nôtu každé srdiečko.

           

Sme 20 členná skupina ľudí s vekom od 17 rokov. Máme 8 dievčat v tanečnej zložke, 5 žien v speváckej zložke, pár mužských tanečníkov a zvyšok tvarí silné hudobné teleso - husle, akordeón, kontrabas, klarinet.

 

Z našich úspechov : od svojho vzniku sa pravidelne zúčastňujeme rôznych podujatí organizovaných mestom Ružomberok , gymnáziom sv. Andreja v Ružomberku, plesov, jarmokov, svadieb. Za najkrajšie podujatia považujeme vystúpenie v Krakove na medzinárodnom dni Slovenskej kultúry, vystúpenie na medzinárodnom stretnutí fotografov na Vlkolínci, či vystúpenie v Prahe, Českých Budejoviciach a Prostejove.

  

Anketa

Páči sa Vám Múzeum oravskej dediny v Zuberci?

nezaujal ma 11 14%
priamerné 9 11%

Celkový počet hlasov: 80

Anketa

Páči sa Vám skanzen v Martine?

ano 46 62%
nie 14 19%
neviem 14 19%

Celkový počet hlasov: 74

Anketa

Ktorý skanzen sa Vám páčil viac Martinský alebo ten Oravský?

Martin 48 76%
Zuberec 15 24%

Celkový počet hlasov: 63

VIDELI STE UŽ NIEKTORÉ Z NAŠICH VYSTÚPENÍ?

Ste super

Rád sa pozerám na Vaše tanečné a spevácke vystúpenia.Váš súbor vie rozveseliť každeho v okolí kde účinkujete.Dúfam,že Vám to vydrží čo najdlhšie,pretože ste super tanečný a spevacky kolektív.Súhlasím s misty že máte málo chlapcov a preto by ste to mali začať riešiť čo najskôr!

Dlhá nad Oravou

Vaše vystúpenie na slávnostiach v Dlhej nad Oravou ma naozaj príjemne prekvapilo. Myslím že organizátori to mali dobre premyslené keď vás dali na koniec programu ako zlatý klinec. Skutočne sa mi páčil váš tanec s valaškami a spev sa nedal porovnať s vystúpeniami predchádzajúcich folklórnych skupín. Len škoda že šuhajov tam máte tak málo... :)

Pridať nový príspevok